Co warto zwiedzić w Singapurze

singapur

Singapur to z pewnością jedno z najbardziej imponujących miejsc jakie w życiu widziałam. Zazwyczaj najsłynniejsze miejsca na ziemi w rzeczywistości nie są już tak bardzo spektakularne jak na zdjęciach, jednak Singapur przerósł moje oczekiwania!

Miasto jest doskonale zaprojektowane, mieliśmy wrażenie, że jesteśmy w jakimś idealnym świecie! Niesamowity porządek, imponujące, piękne budowle i mieszanina różnych kultur, żyjących ze sobą w zgodzie. Europejczycy, Amerykanie i Azjaci stworzyli tam niesamowitą kulturę w której każdy czuje się idealnie. Tamtejsza ludność wydała się nam bardzo aktywna i szczęśliwa.

Nie czułam się tam do końca jak w Azji, a bardziej jak w Europie. Nic dziwnego, ponieważ miasto zostało zbudowane przez Brytyjczyków i to ich architektura jest charakterystyczna dla tego miasta. Obecnie największy wpływ na Singapur mają Chińczycy. W przeszłości wiele razy słyszałam mylne określenia, że Singapur jest państwem muzułmańskim, zapewne wiele osób taki wniosek wysnuło spoglądając na flagę Singapuru, gdzie widnieje biały półksiężyc.

Marina Bay Sands
Marina Bay Sands, widok z Merlion Park

Singapur to mieszanka kultury Brytyjskiej i Chińskiej (Chińczycy stanowią 77% populacji), co przekłada się również na religię (dominują buddyści, chrześcijanie, ateiści i dopiero potem są muzułmanie), natomiast półksiężyc na fladze Singapuru ma symbolizować młode państwo dążące do rozwoju (tak przynajmniej mówi Wikipedia).

Singapur skojarzył mi się trochę z Nowym Yorkiem. Mieszanka kulturowa osób z różnych części świata, którzy po jakimś czasie zaczynają się określać jako Singapurczycy. To bardzo młode państwo (niepodległe od 1965 roku), gdzie dopiero kształtuje się świadomość narodowa.

Ile dni potrzeba na zwiedzenie Singapuru?

My spędziliśmy tam 2 dni i widzieliśmy większość polecanych (i tanich) atrakcji, jednak chyba idealna ilość to 3 dni. 😊

Nocleg w Singapurze?

Faktem jest, że nie jest to najtańsze miasto na ziemi, ale dla chcącego nic trudnego. Polecam zarezerwować trochę droższy hostel w centrum, skąd większość atrakcji będzie w zasięgu waszych rąk i nóg. My zatrzymaliśmy się w 5footway.inn Boat Quay. Miejsce idealne, znajdujące się w samym centrum Singapuru z przepięknym widokiem na miasto w atrakcyjnej cenie.

Kod zniżkowy na booking: www.booking.com/s/14_6/cacafcbc

Zwiedzanie Singapuru

Widoki w Singapurze i architektura tego miasta robią niesamowite wrażenie. Oto atrakcje turystyczne Singapuru, które odwiedziłam w kolejności od najbardziej imponującej.

 • Gardens by the Bay

Magiczne miejsce, do którego wracaliśmy za dnia i nocy. Imponująca roślinność, kompozycje kwiatowe i te słynne, kosmiczne drzewa kojarzące się z filmem Avatar, budzą nieustanny podziw. Supertree stanowią ekologiczne źródło energii, mają od 25 do 50 metrów wysokości i można nawet przespacerować się na wysokości ich koron (koszt to około 5$).

gardens by the bay
Gardens by the Bay

Jednak największa atrakcja rozpoczyna się po zachodzie słońca, kiedy to drzewa ozdobione są kolorowymi światłami i rozpoczyna się spektakl świateł i muzyki (Garden Rhapsody). Polecam położyć się wygodnie na trawniku i podziwiać to przedstawienie, które jest zupełnie darmowe. Ogólnie wstęp do tego parku nic nie kosztuje, płacić należy jedynie za dodatkowe atrakcje. Ogród jest duży i zupełnie inaczej prezentuje się za dnia jak i za nocy. Koniecznie musisz się tam wybrać!

 • Wstęp darmowy
 • Spacer po wiszącym moście pomiędzy drzewami 5$. Na moście można spędzić 20 min.
 • Flower Dome i Cloud Forest – to dwie szklarnie gdzie można podziwiać bogatą roślinność (baobaby, a nawet wodospad) – 28$

O 19:45 rozpoczyna się odbywa się spektakl świateł i trwa około 15 min – za darmo

 • Sands Sky Park Observation Deck

Rooftop znajdujący się na jednym z najdziwniejszych budynków świata, jest to bowiem statek kosmiczny umieszczony na 3 wieżowcach. Mimo wszystko jest to piękny budynek, a widok z jego szczytu (57 pięter) jest powalający i warty swej ceny. To tam znajduje się słynny infinitypool, z którego można podziwiać miasto za jedyne 1400 zł.

 • Wjazd na taras widokowy – 23$
Sands Sky Park Observation Deck
Widok z Sands Sky Park Observation Deck
 • Marina Bay

To chyba najsłynniejsze miejsce w Singapurze, gdzie znajdziemy wszystkie ikony tego miasta poczynając od Esplanade Bridge, poprzez Merlion Park i słynnego lwa Singapuru, Esplanade – Theatres on the Bay , Marina Bay Sands, kończąc na  Helix Bridge i ArtScience Museum. Idealne miejsce na spacer zarówno w ciągu dnia jak i nocy.

Helix Bridge
Helix Bridge
 • Merlion Park

Już wspomniałam o tym miejscu, jednak zasługuje ono na dodatkowe wyróżnienie, ponieważ lwa singapurskiego chciałam zobaczyć najbardziej! Miejsce jest piękne, ale przyznam, że spodziewałam bardziej imponującego pomnika symbolu tego państwa. Myślałam, że jest większy!

Merlion Park
Merlion Park
 • Katedra św. Andrzeja

Dla większości osób nie będzie to jakaś super atrakcja, ale ja mam słabość do świątyń, w tym do kościołów chrześcijańskich. Jest to piękna pozostałość po Brytyjczykach. Kościół zbudowano w 1861 roku w stylu neogotyckim. Zawsze mnie ciekawi jak wyglądają kościoły Chrześcijańskie w Azji i jak je dostosowano do miejscowej kultury i warunków atmosferycznych. A w tym dodatkowo można było się ochłodzić! 😊

 • Clark Quay

To tam znajdował się nasz hotel, to idealne miejsce na rozpoczęcie i zakończenie dnia. Urocze miejsce nad rzeką wypełnione barami, restauracjami i klubami nocnymi. Nie jest to atrakcja turystyczna, a fajne miejsce na spacer i chwile relaksu. Stąd rozpościera się piękny widok na rzekę, mosty i wieżowce.

Clark Quay
Widok z Clark Quay
 • Little India, China Town, Arab Street

Na te atrakcje poświeciliśmy drugi dzień pobytu w Singapurze, ponieważ znajdują się one nieco dalej od centrum. Nie są one jakoś bardzo zachwycające i imponujące, ponieważ takie skupiska mniejszości można spotkać w bardzo wielu miastach Azji, a także innych kontynentów (zwłaszcza China Town). Atrakcje, które najbardziej mi się spodobały to:

 • Buddha Tooth Relic Temple and Museum
 • Świątynia Mariamman
 • Masjid Sultan (uwaga na nachalnego imama)
Świątynia Mariamman
Little India, Świątynia Mariamman
 • Hawkes Centre

Centra Hawker (znane również jako food courts), to miejsca, gdzie można znaleźć szeroki wybór lokalnych potraw, od ryżu z kurczakiem, smażonego Kway Teow, Hokkien Mee, Bak Kut Teh, Satay, Laksy i kraba Chilli po wegetariańskie Yong Tau Fu. Pomimo niskich cen (od 2,50 USD do 5,00 USD) jakość jedzenia jest bardzo dobra. W Singapurze znajduje się ich cała masa, to idealne rozwiązanie dla osób chcących zaoszczędzić.

Dodaj komentarz